یارانه گندم برای آرد بدون گلوتن پیشنهادی جدید


وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته در سازمان غذا و دارو کار چندانی برای تهیه غذا و داروهای فاقد گلوتن انجام شده است، افزود: البته کارهای کوچکی مانند ارسال یک بخشنامه به دانشگاه‌های علوم پزشکی برای ساماندهی کارگاه‌های کوچک یا افرادی که نان بدون گلوتن تولید می‌کنند ابلاغ شده است. دیناروند گفت: اکنون سازمان غذا و دارو به سه مجموعه صنعتی در شهرهای تهران، شبستر در آذربایجان شرقی و در استان فارس مجوز تولید نان، ماکارونی و بیسکویت رژیم فاقد گلوتن را داده است اما از آنجایی که این شرکـ‌ت‌ها احساس می‌کنند بازار بزرگی ندارند برای عرضه محصولات خود تلاشی نکرده‌اند.

رئیس سازمان غذا و دارو به بیماران سلیاکی قول داد تا پایان امسال فهرست داروهای بدون گلوتن که امکان مصرف آن برای بیماران وجود دارد در سایت سازمان غذا و دارو اعلام کند چرا که بسیاری از داروهای تولید داخل یا وارداتی فاقد گلوتن هستند. حتی این امکان در امر داروسازی وجود دارد که از مواد نگهدارنده نشاسته‌ای بدون گلوتن استفاده شود.

دیناروند در مورد وجود گلوتن در شیرخشک‌ها گفت: تا آنجایی که اطلاع دارم تمامی شیرخشک‌هایی که در کشور مجوز تولید گرفته‌اند فاقد گلوتن هستند و باید بسیاری از غذاهای آماده کودکانی که گلوتن ندارند را شناسنامه‌دار کنیم. رئیس سازمان غذا و دارو ساماندهی غذاهای بدون گلوتن و محل‌های عرضه این نوع مواد غذایی همچنین برچسب‌گذاری روی غذاهای رژیمی برای بیماران سلیاکی را از وظایف سازمان غذا و دارو برشمرد و خاطرنشان کرد: ما آماده‌ایم که بخشی از یارانه گندم را صرف یارانه آرد بدون گلوتن کنیم و امیدواریم این امر در بودجه سال ۹۳ لحاظ شود.

/ 0 نظر / 30 بازدید